autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2013/04/24 19:11
W najnowszym numerze miesięcznika Harper's Bazaar ukazały się dwa bardzo ciekawe artykuły. Pierwszy z nich - wywiad z Grzegorzem Wasowskim ilustrowany ciekawą sesją fotograficzną, drugi o Bohdanie Butenko - rysowniku i scenografie Kabaretów Starszych Panów.
Polecamy!
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2010/10/19 11:25
Po znanym, z repertuaru Przybora-Wasowski, duecie Maleńczuk&Kukiz przyszła kolej na Panie...
Dwie znane i cenione wokalistki - Kayah i Renata Przemyk tym razem we wspólnym projekcie. "Panienki z Temperamentem". To efekt wielkiego wyzwania artystycznego, jakim niewątpliwie jest zmierzenie się z repertuarem Kabaretu Starszych Panów. Co mogło powstać w efekcie spotkania dwóch utalentowanych ale i odległych od siebie muzycznie osobowości?[...]
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2010/09/05 03:04
Bogdan Hołownia, wspaniały pianista, niezrównany interpretator i fan muzyki Jerzego Wasowskiego i tekstów Jeremiego Przybory, nagrał już trzecią płytę (po "Droga do ciebie" z Lorą Szafran (2007) i "Zmierzch" (2008) ) zatytułowaną "Jerzy Wasowski Songbook"[...]
Kolejna gratka dla fanów piosenek Przybory i Wasowskiego!
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2010/04/13 17:26
W piątek, 7 maja do sklepów trafi album "Starsi Panowie".
Jest to nowy projekt Macieja Maleńczuka i Pawła Kukiza, którzy postanowili się zmierzyć z repertuarem Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2009/11/29 13:17
Wczoraj, 28 listopada o godz. 19.00, odbył się w warszawskim Teatrze na Woli na finał II edycji konkursu wokalnego „Piosenka jest dobra na wszystko”, który był jednocześnie koncertem galowym.
Dzień wcześniej odbył się II etap konkursu. Jury w składzie: Bogdan Hołownia, Monika Malec-Piotrowska, Iza Puk, Alekandra Bilińska-Słomkowska, po długich i burzliwych dyskusjach wyłoniło 6 finalistów II edycji konkursu:
1. Małgorzata Szarek
1 listopada o godz. 18.10 w programie pierwszym TVP zostanie nadany koncert "Kabaret Starszych Panów - pół wieku za nami", który odbył się w ramach 30. Jubileuszowych Wieczorów Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim.[...]
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2011/12/11 17:35
26 grudnia 2011, godz. 21.30 w TVP2zaprasza na widowisko muzyczno - kabaretowe „Smuteczek, czyli ostatni naiwni“ w reżyserii Macieja Stuhra.
Reżyser i autor scenariusza Maciej Stuhr sięgając do twórczości słynnych Starszych Panów - Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory - wybrał nie tylko piosenki, do których często wracają kolejne pokolenia wykonawców, ale również teksty scenek i skecze, do których publiczność tęskni, choć aż tak dobrze ich nie pamięta. „Smuteczek czyli ostatni naiwni” przygotowali najzdolniejsi artyści o pół wieku młodsi od Starszych Panów.
Na scenie ulubieni aktorzy i artyści estrady. Ewa Konstancja Bułhak, Ania Dąbrowska, Dominika Kluźniak, Joanna Kołaczkowska, Joanna Kulig, Agę Zaryan, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Tomasz Kot, Zbigniew Zamachowski, Grzegorz Małecki i Maciej Stuhr zmierzą się z legendarnymi wykonaniami Wiesława Michnikowskiego, Wiesława Gołasa, czy Ireny Kwiatkowskiej. Nowe aranże przygotował Adam Sztaba, który poprowadzi 15-osobowy zespół. Wystąpi również orkiestra Małe Instrumenty. Scenografia autorstwa Anny Mioduszewskiej i światowej sławy grafika Tomka Sadurskiego koresponduje twórczo z oryginałem wnosząc jednak nową jakość, a kreacje Gosi Baczyńskiej i Tomasza Ossolińskiego dopełniają nowego obrazu klasycznego kabaretu. Premiera widowiska odbędzie się 12 grudnia 2011r. w Teatrze Dramatycznym, w 96. rocznicę urodzin Jeremiego Przybory, a widzowie telewizyjnej Dwójki zobaczą je w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2012/02/19 23:35
Zwycięzcą Konkursu Dobrej Piosenki w ramach Festiwalu im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie został Tadeusz Seibert z Malborka. Dwudziestolatek, student pierwszego roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zaśpiewał piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Z piosenkami Kaliny Jędrusik i Kabaretu Starszych Panów zmierzyło się w Częstochowie 19 osób wyłonionych spośród 38 wokalistów. Tadeusz jest dwukrotnym uczestnikiem "Stacji Kutno". Na zeszłorocznej edycji naszego festiwalu otrzymał III nagrodę.
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2012/03/25 21:47
W dniu 23 marca 2012 na scenie wrocławskiego Impartu zaśpiewało 30 uczestników II Etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Członkowie Rady Artystycznej PPA - czyli Jacek Bończyk, Jacek Borusiński, Mariusz Kiljan, Krzysztof Mieszkowski, Leszek Możdżer, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk – zakwalifikowali do Finału dziewięć osób. W finałowej dziewiątce znalazła się MATYLDA DAMIĘCKA, zwyciężczyni VII edycji "Stacji Kutno"!
Gratulujemy Matyldzie i trzymamy za Ciebie kciuki!
A tutaj można posłuchać Matyldy z Wrocławia:
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2012/02/14 15:06
"Przeklnę Cię!" - Koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu laureatów Stacji Kutno: Małgorzaty Żurańskiej-Wilkowskiej i Tadeusza Seiberta przy akompaniamencie Marcina Cichego odbędzie się 14 kwietnia 2012 r. o godz. 19:00 na scenie MDK Barcin. Nie zabraknie śmiechu, ale również i łez wzruszenia - każdy widz znajdzie w programie tego trio coś dla siebie.
Zapraszamy!
Małgosia (śpiew) - laureatka I nagrody "Stacji Kutno" w 2007r., rozkochana w Kabarecie Starszych Panów. Wszędzie śpiewa piosenki z Ich repertuaru z sukcesami (I nagroda m. in. za piosenkę "Miłość nieduża" na Festiwalu Sztuki Słowa "Czy to jest kochanie?" w Elblągu, Nagroda publiczności za piosenkę "Nie odchodź" podczas Finału Turnieju Poezji Śpiewanej oraz podczas swoich recitali). Studentka II roku Wokalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. [...]
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2012/07/09 00:39
Na XXXIX Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy poezję" (5-7 lipca 2012): I NAGRODĘ wyśpiewała Małgorzata Żurańska-Wilkowska z Bydgoszczy - laureatka III Stacji Kutno.
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2011/10/24 23:21
Płyta „Żarcik à propos” powstała jako studyjny zapis cieszącego się ogromnym zainteresowaniem publiczności recitalu Joanny Trzepiecińskiej, z którym zagościła w dziesiątkach miast w całej Polsce (w tym także podczas V "Stacji Kutno"). Znalazły się na niej zarówno piosenki niezrównanego tandemu Jerzy Wasowski / Jeremi Przybora, jak również utwory do tekstów Marii Czubaszek, Jacka Dehnela, Anny Borowej czy Bronisława Broka. Nastrój płyty rozpięty jest pomiędzy subtelnym, kabaretowym żartem a poruszającym liryzmem. A Joanna Trzepiecińska, z właściwym sobie talentem interpretacji, pokazuje, jak … z wdziękiem bawić się dźwiękiem! [...]
Wasowski / Przybora na 5. Artus Jazz Festivalu w Toruniu
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2011/06/23 02:01
Tegoroczny Artus Jazz Festival zainauguruje 2 lipca (wyjątkowo w sobotę!) koncert zatytułowany Wasowski / Przybora. Piosenki tego wybitnego duetu usłyszymy w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego i Janusza Szroma, w jazzowych aranżacjach Włodzimierza Nahornego oraz Andrzeja Łukasika. Koncert Wasowski / Przyboratoniezwykłe spotkanie słowno - muzyczne, złożone z największych przebojów wspaniałego duetu Jerzy Wasowski / Jeremi Przybora. Za pośrednictwem ich utworów, stanowiących trzon polskiej piosenki, trzej jazzmani z krwi i kości zabiorą publiczność w świat kultury, przedniego dowcipu, a także piosenki utrzymanej w jazzowym nastroju, wykonywanej z najwyższym kunsztem przez wybitnych polskich muzyków. Materiał koncertu pochodzi z płyty zatytułowanej Straszni Panowie Trzej, która w 2010 r. zdobyła miano Złotej Płyty. [...]
"Jeżeli kochać..." – Piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2011/06/04 19:02
Serdecznie zapraszamy na spektakl dyplomowy studentów III roku specjalizacji teatralno-aktorskiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
To pokaz wieńczący przedmiot "Piosenka".
Młodych artystów można zobaczyć 9 czerwca o godz. 19:00 w Klub Przechowalnia, ul. 6-go sierpnia 5 w Łodzi,
Wstęp wolny!
"Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza" w teatrze w Elblągu
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2011/04/13 17:09
Niezapomniane piosenki, poprzeplatane scenkami i anegdotami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. To kolejna propozycja spektaklu muzycznego w anturażu kawiarni artystycznej. Fantastyczne teksty, przecudna muzyka w nowych aranżacjach, zaskakujące scenografia, oraz wyjątkowo ekwilibrystyczne układy choreograficzne. To juz niebawem. Premiera w najbliższą sobotę - 16 kwietnia, i kolejne spektakle w kwietniu oraz maju.
Kabaret... kultury i elegancji. Wibrującego dowcipu, absurdalnych sytuacji i znakomitych piosenek. Daleki od świata kiczu i komedii, która coraz częściej staje się burleską. „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza” to najnowsza propozycja elbląskiego teatru. [...]
autor: Krzysztof Ryzlak,
publikacja: 2011/02/14 21:39
21 lutego 2011 roku (wcześniej zapowiadane terminy premiery to 28 stycznia i 9 lutego) pojawi się w sklepach nowa płyta
Maćka MALEŃCZUKA i Justyny STECZKOWSKIEJ zatytułowana "MEZALIANSE". Będzie to już trzecia płyta wydana przez QM Music bazująca na dorobku Przybory i Wasowskiego. Tak o tym projekcie możemy przeczytać w Internecie: [...]
Muszę się przyznać ze wstydem, że w swojej wczesnej młodości, kiedym widział na ekranie cylindry starszych panów - uciekałem sprzed telewizora. Dla urodzonego na początku lat 60-tych minionego wieku młodzieńca estetyka "Kabaretu Starszych Panów" była anachroniczna i niezrozumiała.
W latach 70-tych - czasie mego dojrzewania - z wypiekami na twarzy słuchałem radia Luxembourg. Jak credo powtarzałem słowa "Partyzanta" Leonarda Cohena: "Gdy przekroczył wróg granice i zażądał bym się poddał, powiedziałem: nie! Wziąłem broń zniknąłem" (tłum. Macieja Zembatego). Pod wpływem opowieści przyjaciela rodziny, który walczył w AK-owskiej partyzantce, marzyłem o walce z bronią w ręku z sowiecką dominacją, a także o rozprawie z ciasnotą mieszczańskich poglądów. Nie mogłem więc za nic zrozumieć, dlaczego moi rodzice i ich rówieśnicy z taką lubością wpatrują się w ekran, po którym poruszają się panowie we frakach i panie w długich sukienkach z falbanami. I dlaczego nasi sąsiedzi z ulicy wciąż nucą piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.
Aż w latach 80-tych przyszła dorosłość, a wraz z nią zachłanne poznawanie świata europejskiej i polskiej piosenki z tekstem. Byłem oszołomiony pieśniami Stachury i Wysockiego, Brassensa, Brela, Preverta i Okudżawy, Karela Kryla i Jacka Kaczmarskiego. Zakochałem się wówczas już nieuleczalnie w piosence poetyckiej i okazało się, że zacząłem coraz bardziej doceniać kunszt Przybory, który w piosence stworzył świat niezwykły, odrębny, własny.[...]
Niektórzy nazywają mnie poetą piosenki - krótkie spojrzenie na twórczość Jeremiego Przybory…
autor: KDK,
publikacja: 2009/10/22 19:20
Od kilku lat Jeremiego Przybory już nie ma wśród nas (zmarł w 2004 roku), ale stale obecne są jego teksty wspominane z pietyzmem przez wielbicieli jego talentu, popularyzowane przez telewizję i radio. Trudno pisać o twórcy tak znanym jak Przybora – tyle już o nim napisano, tyle powiedziano…
Interesujący portret artysty i człowieka wyłania się ze szczerej autobiografii, pisanej ze swadą, ironicznym dystansem do siebie i lekkim poczuciem humoru wobec własnych dokonań. „Moje życie było w sumie szybkie, łatwe i przyjemne…”* pisze w niej Przybora. Ciepło wspomina sielankowe i dostatnie dzieciństwo, środowisko inteligencji pochodzenia ziemiańskiego, klimaty przedwojennej Warszawy. Satyryka kształtował dom rodzinny. Po babci odziedziczył szczególne zdolności słowotwórcze: „przemawiała (…) językiem sobie tylko właściwym, pełnym istnych perełek jej własnego, niezwykłego i śmiałego słowotwórstwa, które uchodziły bezkarnie wśród rozbawionych jej inwencją słuchaczy. Jeżeli czasem się mówi o mnie, że lubię się bawić słowem, to na pewno po niej odziedziczyłem chęć do takiej zabawy”.* Surowy i światły ojciec przywiązywał ogromną wagę do wykształcenia syna, któremu to nie przeszkadzało, by zaczynać kolejne studia, [...]
W tym roku mija pięćdziesiąt lat od chwili, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy melodię i słowa piosenki „Herbatka” – piosenki, która stała się hymnem Kabaretu Starszych Panów.
Był rok 1958. Na ulicach obok końskich furmanek królowały samochody marki Warszawa, w domach szczytem luksusu były meble z politurą, a w radiu można było usłyszeć „Kantatę żniwną”, gdyż jazz był zakazany. Aż tu nagle w tym bezbarwnym klimacie telewizja pokazuje pierwszy program Kabaretu Starszych Panów pod tytułem „Popołudnie Starszych Panów”.
I jest to program, który w żaden sposób nie pasuje ani do ówczesnej rzeczywistości (mimo „odwilży” nie jest satyrą polityczną i nie operuje prostym humorem), ani do odbiorcy (przez swoją literackość skierowany raczej do inteligencji, którą skutecznie wytępili ze społeczeństwa najpierw Niemcy, a potem „przyjaciele”).[...]
Cały czas pracujemy nad naszym „rozśpiewanym dzieckiem”. Chcemy zapraszać do Domu Kultury i naszego miasta jak najwięcej utalentowanych ludzi. Chcemy, aby śpiewali oni dla nas te piękne piosenki i abyśmy MY wszyscy, dzięki muzyce, odbyli „daleką podróż w nieznane”.