"Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza" w teatrze w Elblągu
Niezapomniane piosenki, poprzeplatane scenkami i anegdotami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. To kolejna propozycja spektaklu muzycznego w anturażu kawiarni artystycznej. Fantastyczne teksty, przecudna muzyka w nowych aranżacjach, zaskakujące scenografia, oraz wyjątkowo ekwilibrystyczne układy choreograficzne. To juz niebawem. Premiera w najbliższą sobotę - 16 kwietnia, i kolejne spektakle w kwietniu oraz maju.
Kabaret... kultury i elegancji. Wibrującego dowcipu, absurdalnych sytuacji i znakomitych piosenek. Daleki od świata kiczu i komedii, która coraz częściej staje się burleską. „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza” to najnowsza propozycja elbląskiego teatru.
Premiera spektaklu „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza” odbędzie się w sobotę 16 kwietnia o godz. 20. Kolejne prezentacje: 17 kwietnia o godz. 16, 19 i 20 kwietnia godz. 19 – Mała Scena.
***
Realizatorzy:
Reżyseria: Julia Wernio
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Wernio
Choreografia: Bożena Klimczak
Kierownictwo muzyczne/aranżacje: Piotr Salaber
Konsultacje muzyczne, przygotowanie wokalne aktorów: Dariusz Łapkowski
Obsada:
Beata Przewłocka - Herbaciarka/Gosposia
Marta Masłowska - Panienka/Kaloryna/Laura
Jolanta Tadla - Dama z Piosenką/Julia/Hrabina
Tomasz Czajka - Pan A
Leszek Andrzej Czerwiński - Duch/Jacuś/Nieduży/Blady/Pan Iks/
Lesław Ostaszkiewicz – Prezes Hortensja/Nietrzeźwy/Minimilian/Spory/Dosmucacz/Docent
Marcin Tomasik - Pan B
Zespół muzyczny w składzie:
Dariusz Łapkowski - pianino
Paweł Szuba - klarnet
Piotr Lewańczyk – kontrabas
Kabaret Starszych Panów to autorski projekt Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, duetu wybitnych twórców rozrywki telewizyjnej lat 50. i 60. XX wieku. Absurdalny, odważny humor wpleciony w literacki majstersztyk i opatrzony znakomitą muzyką. U Starszych Panów gościły postacie dziwne, czasem upiorne, neurotyczne, zagubione. Niezapomniane songi, które do dziś poruszają, bawią, wprawiają w zadumę wyśpiewali m.in. Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Wiesław Golas. Ale i wielu artystów po nich. To kabaret wiecznie żywy, którego piękno, surrealistyczny dowcip sytuacyjny, melodię odczytują kolejne pokolenia.
W elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka z twórczością Przybory i Wasowskiego zmierzyła się Julia Wernio, reżyser spektaklu „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza”.
- Adaptacja opiera się na wielu wieczorach Kabaretu, z których wybrałam fragmenty starając się stworzyć jednolitą opowieść – wyjaśnia. – Wybierałam z szalenie dużego materiału te piosenki, które mnie najbardziej bawią. Jest więc moja ulubiona postać, czyli Dama z piosenką, która pojawia się jako byt niezależny w surrealnym świecie-salonie Starszych Panów. Bo Przybora i Wasowski uruchomili świat, w którym wszystko się może zdarzyć.
- Nie uwspółcześniamy Starszych Panów – zapewnia Julia Wernio. – Chcemy, by ich świat zachował swój klimat. Nie jest to jednak odwołanie do innego czasu. Nie chodzi bowiem o datę, a o sentyment. By uciec od współczesnego świata kiczu i komedii, która staje się burleską i wrócić do panów kultury i elegancji.
Piotr Salaber, kompozytor, pianista, wokalista i dyrygent, a także autor aranżacji piosenek zapewnia, że nie zmienią one swojego znanego wszystkim kształtu.
- Nie po raz pierwszy przyszło mi zmierzyć się z piosenkami Wasowskiego. Zachowuję ich świeżość i rozpoznawalność – zapewnia. – To wybitne utwory, absolutny unikat. Jerzy Wasowski napisał je w sposób genialny. W naszym spektaklu nastąpi jedynie próba odbicia się od pierwowzoru. Elbląscy aktorzy zaśpiewają z towarzyszeniem muzyków grających „na żywo” na fortepianie, kontrabasie i klarnecie.
Klimat Kabaretu Starszych Panów zatrzymuje także scenograf Elżbieta Wernio.
- W mojej interpretacji Starsi Panowie są ciepli, dobrzy. Do ich surrealistycznego świata wchodzą upiory, wampiry, gotyk taki. Ale Starsi Panowie są w stanie wszystko załagodzić. Prowadzą otwarty salon z masą absurdów, których trzeba wysłuchać, które trzeba zobaczyć.
Czy w dzisiejszych czasach jest miejsce dla tego kulturalnego, pełnego elegancji humoru kabaretu?
- Nasza rzeczywistość epatuje żywiołami, katastrofami, walką polityczną i nie ma w niej miejsca dla człowieka – dla jego wymiaru zwykłości i niezwykłości. Dla piękna. Tym bardziej ważny jest Kabaret Starszych Panów, który swoim absurdalnym humorem nawet łatwiej dociera do młodych pokoleń – twierdzi Julia Wernio.
W spektaklu usłyszeć będzie można znakomite, znane piosenki np. „S.O.S”, „Tanie dranie”, „Kaziu, zakochaj się”, „Bo we mnie jest seks”, „Upiorny twist”.
- Zapewniam, publiczność będzie śpiewać razem z nami – mówi Julia Wernio.